به نام خداوند بخشنده مهربان

 

به نام خدايي که نور و روشني است      به نام خدايي که فروغ هر نور است

به نام خدايي که در سختي ها و شادماني ها سپاس مي شود        درود خدا بر سرورمان محمد و آل محمد باد

عرض سلام و ادب محضر مقام معظم رهبري، مسؤولين محترم آموزش و پرورش و همکاران محترم فرهنگي

گرامي مي داريم ياد و خاطره ي معلمان بزرگ تاريخ و ياد مي کنيم از معلم بزرگ استاد شهيد مرتضي مطهري و همچنين هفته بزرگداشت مقام معلم را خدمت فرهنگيان فرهيخته تبريک و تهنيت عرض مي کنم.

ما در سالي هستيم که به نام پيامبر اعظم(ص) نامگذاري شده است، بزرگترين معلم و الگوي همه مسلمانان و مربي خردمندان , الگوي کمال وارستگان.

اميد آنکه ما خادمان عرصه تعليم و تربيت بتوانيم رهروان پاک بزرگان دين خود باشيم, زيرا مهمترين رسالت پيامبر عاليقدر الهي رشد انسان است.

امروزه کارگزاران اصلي تعليم و تربيت , معلمانند و مدرسه بعد از کانون گرم خانواده , مهد پرورش استعدادها , مرکز تمرين آداب اجتماعي , کانون بروز خلاقيت ها  و کارگاه ساختن شخصيت نسل هاست. اگر محيط آموزشي معيوب و نارسا باشد , خروجي آن غالباً نامطلوب خواهد بود؛ زيرا مدرسه , جامعه ي کوچکي است که معماري جامعه ي بزرگ را بر عهده دارد و اگر واجد استحکام نباشد از پرورش شخصيت دانش آموزان فرو مي ماند.

بناربراين به نظر مي رسد متناسب با مسائل عصر ما که دوران تحولات اساسي و عصر ظهور فناوري اطلاعات است , بايد قانون کارآمدي براي ايجاد و اداره ي مدارس تصويب کرد. مدارس ما بايد از مديران با ثبات و توانا بهره مند گردند.

مدارس بايد با حمايت دولت , شوراي آموزش و پرورش و انجمن اوليا و مربيان قادر به تأمين رضايت شغلي معلمان باشند.

            لذا اينجانب به نمايندگي مديران مدارس و آموزشکده هاي فني و حرفه اي از مقام رهبري درخواست داريم:

            1- مسؤولين محترم اجرايي به نقش فرهنگ سازي و حمايت گري خود توجه نموده و حفظ شأن و منزلت معلمان و مديران در آموزش و پرورش را بعنوان نهاد توليد کننده پاس دارند و از طريق توسعه و ارتقاي سطح زندگي و افزايش اعتماد مردم و تقويت روحيه و قابليت هاي آنان مسؤوليتِ در عمل و اشتياقِ در کار را رونق بخشند.

            2- در قانون بودجه و قوانيني که وضع مي شود و نيز در تصميم گيريهاي آموزش و پرورش سرانه دانش آموزي در مقاطع تحصيلي در اولويت قرار گيرد تا مديران بتوانند بدون دغدغه مالي به برنامه ريزي آموزشي بپردازند.

            3- يکسان سازي سرانه دانشجويان آموزشکده هاي فني و حرفه اي با دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي جهت رفع تبعيض و اجراي عدالت توسط دولت کريمه اسلامي.

            4- بازانديشي بنيادي و اساسي در خصوص ساختار تشکيلاتي آموزش و پرورش بالاخص اداره کل امور مدارس عالي فني و حرفه اي وابسته به آموزش و پرورش.

5- بمنظور تحقق بخشي به جنبش نرم افزاري و توسعه فناوري و توليد نرم افزارهاي علمي ضرورت دارد دستگاههاي ذي ربط امکانات و تجهيزات لازم IT و ارتباطات الکترونيکي را در اختيار وزارت آموزش و پرورش اعم از آموزشکده ها و مراکز تربيت معلم و مراکز عالي وابسته قرار دهند.

6- همسان سازي حقوق و دستمزد کارکنان وزارت آموزش و پرورش با وزارتخانه ها و سازمانهايي که ماهيت فعاليت هاي آنان يکسان مي باشد و اجراي کامل ماده 8 قانون نظام هماهنگ پرداخت بطوريکه فردي با مدرک دکترا در دانشگاه سه برابر فردي با همان مدرک در آموزش و پرورش حق الزحمه دريافت مي کند.

در حالي که مدارس پرچمدار حفظ هويت ملي و صيانت از ارزش هاي اسلامي هستند ضرورت دارد از پرورش قوه ي خلاقيت و آفرينش دانش آموزان به نحو مطلوب حمايت شود. اين نعمتي بزرگ است که مقام معظم رهبري و رئيس جمهور محترم به مسائل آموزش و پرورش وقوف و شناخت کامل داشته , در بينش و اعتقاد خويش بالاترين جايگاه را براي اين نهاد قائلند و با دلسوزي و تدبير مايلند در جهت کارشناسي مسائل و مشکلات وقت بگذارند.

اميد آنکه با برنامه ريزي مؤثر و ارائه راهکارهاي عملي با حمايت حضرت عالي ، از شأن و منزلت نهاد تعليم و تربيت کشورمان , به عنوان زيربنايي ترين بخش اجتماعي مؤثر در توسعه , شاهد تحولات در خور توجهي در جهت اعتلاي نظام تعليم و تربيت کشورمان باشيم.

     استدعا داريم دعا بفرماييد که خداوند خدمتگزاران نظام تعليم و تربيت کشور را براي تحقق اين هدف بزرگ ديني و ملي و تربيت نسلي که بشود آينده ي کشور را با اطمينان به آنان سپرد , ياري کند و از لطف و مرحمت خداي متعال بهره مند باشند.

 

بود استاد را آن باغبان پير        

                                        که در فصل بهاران گل به بار آرد

                                                                                             گلي کز بوستان معرفت خيزد.

 

 

والسلام عليکم و رحمه الله  و برکاته

                                                                                                                               ماحوزي

رئيس آموزشکده دختران بوشهر

+ نوشته شده توسط حمیده ماحوزی در جمعه ۱۳۸۵/۰۲/۱۵ و ساعت 14:9 |